Etiketa

Etiketa

S01E_Vernisáž a spol. - Vernisáž a spol.

11.8. 05:15
ČT1 JM
15 minut

Pokud se dosud neumíte slušně chovat, máte jedinečnou šanci se to naučit s Ladislavem Špačkem (2004) Slovo vernisáž je francouzského původu a znamená původně natírání, lakování, ale také slavnostní otevření výstavy.

Více informací

Epizody

Řada 1
S01E_Kino, divadlo...

Kino, divadlo...

25.8. 05:15, ČT1, 15 minut

Kino, divadlo...

Do kina, divadla či na koncert chodíme vždy včas. Přijdeme-li pozdě do divadla, vyčkáme do přestávky a teprve pak se usadíme na svá místa. Do řady vstupujeme vždy čelem k ostatním divákům, muž jako první a velmi slušně. Žena usedá (kromě výjimek) po pravici muže. Před každým představením vypneme mobilní telefon. Známé zdravíme nenápadně. V kině konzumujeme tiše. Je zdvořilé vůči tvůrcům filmu setrvat na místě až do chvíle, kdy skončí závěrečné titulky. Muž vždy pomáhá ženě z kabátu, vystojí řadu u šatny, šatnu zaplatí a pak dámu uvádí do hlediště.

S01E08

Dary a dárky

21.8. 05:15, ČT1, 15 minut

Dary a dárky

Pokud je dárců více, přikládáme k darům vizitku (napíšeme na ni něco osobního a podepíšeme se). Dar by měl být přiměřený a měl by být vybrán citlivě - dárky se totiž ve společnosti rozbalují a nikdo by se neměl cítit zaskočený - obdarovávaný ani hosté. Z dárku vždy a včas odstraníme cenovku a dárky přinášíme vždy zabalené. Jako dary nepoužíváme reklamní předměty. Pokud nemáme láhev stejné nebo podobné kvality, musíme otevřít tu, kterou přinesl host (s výjimkou některých vzácnějších vín). Pokud chceme obdarovat cizince, vybíráme dárky, které jsou typické pro naši zemi. Při obdarovávání květinami pozor na květomluvu (zvláště pokud víme, že ji obdarovávaná žena vyznává). Přinášíme zásadně řezané květiny, žádné květináče. Odstraníme papír, ale průhledný celofán ponecháme, je součástí aranžmá květiny.

S01E17

Exotika u stolu

30.8. 05:15, ČT1, 15 minut

Exotika u stolu

Obsluha by neměla muslimům nabízet alkohol a vepřové. Tip pro objednávání jídla: Hustým polévkám se říká krémy, vývarům se říká bujóny. A polévku nevyjídáme až do dna. Pokud byste se opravdu nemohli udržet, pak nakloňte talíř raději od sebe. Pro Italy nejsou těstoviny hlavním chodem, ale po předkrmu, neboli antipasto, jsou prvním chodem, il primo. Poté následuje hlavní chod, neboli il secondo. Pití tequilly po špetce soli a zakousnutí citronu je prý spíše evropský zvyk. Pokud je tequilla kvalitní, pije se čistá. Pokud máme objednány ústřice, zcela v souladu s pravidly etikety je ze skořápky vysrkáváme.

S01E25

Slavnostní oblečení

2.9. 05:15, ČT1, 15 minut

Slavnostní oblečení

Pokud chcete být ve společnosti jako ryba ve vodě, L. Špaček vám poradí, jak na to (2004)

Podobné tituly

Slovácko sa nesúdí
Maigret
Legendy kriminalistiky

O pořadu

česky česky

Seriál Etiketa nabízí jednoduchou, přehlednou, poučnou, vtipnou, ale nezesměšňující formou základní orientaci při společenských událostech všech úrovní - od soukromé návštěvy přátel po večeři u hlavy státu, tudíž od každodenních aktivit až k "výjimečným" událostem, na které by však měl být každý alespoň trochu připraven. V posledních letech se zmnohonásobil počet lidí, kteří navštěvují nejrůznější společenské akce - mnohem víc než dříve navštěvujeme restaurace, party, recepce, společenské večírky, prezentace různých firem, vernisáže, divadla, bály, koncerty, kina atd. Taková demokratizace společenského života s sebou nese nejen potřebu znát společenská pravidla, ale i třeba změny v tradičním rejstříku oblečení; dnes už na společenské akci málokdy najdeme pána ve fraku či žaketu, pánové klobouky nesmekají, protože je obvykle nenosí, a jak se správně obléci na garden party - hlavně žádné "lodičky" - ještě nikdo nikomu neporadil. Seriál dává před přísnými normami přednost zdravému rozumu a prezentuje současný standard a ideál etikety. Rozumné délky jednotlivých dílů a zábavná forma dávají naději na udržení divákovy pozornosti a zapamatování si základních pravidel. Cyklem provází Ladislav Špaček, důvěryhodná osobnost, pro niž je dané téma očividně domácí půdou.